top of page
Image by Ethan Robertson

JAK PRZETRWAĆ UPAŁY

5 lipca 2022 r.

1. Jeśli nie musisz - nie wychodź z domu w godzinach największego nasłonecznienia, tj. 11.00 -15.00. Jeśli musisz wyjść z domu, chroń ciało - zastosuj okrycie głowy, krem z filtrem, załóż jasne, przewiewne ubranie i staraj się przebywać w cieniu.

2. Pij dużo wody - ok. 2-3 litrów dziennie. Powinna być to woda wysokozmineralizowana, uzupełniana sokami owocowo-warzywnymi, a jeśli spożywasz wodę niskozmineralizowaną lub wodociągową - uzupełnij ją dostępnymi w aptece elektrolitami.

3. Ogranicz używki - kawę, mocną herbatę i alkohol: działają moczopędnie i sprzyjają odwodnieniu.

4. Stosuj lekkostrawną dietę, składającą się głównie z owoców i warzyw. Doskonałym rozwiązaniem są sałatki. Unikaj dań smażonych, tłustych i mięsnych.

5. Uważaj na różnice temperatur - picie lodowatych napojów lub maksymalne rozkręcanie klimatyzacji podczas upałów sprzyja zapaleniom gardła i anginie, a gwałtowne zanurzanie się w zimnej wodzie niesie ryzyko szoku termicznego.

6. Troszcz się o starszych i dzieci - nie powinni zbyt długo przebywać na dworze, należy pilnować ich właściwego nawodnienia.

7. Nie zapominaj o zwierzętach - powinny przebywać w chłodnych pomieszczeniach i mieć dostęp do wody. Wystaw w ogrodzie poidełka dla dzikich zwierząt.

8. Jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, osoba ma suchą, gorącą skórę, dostaje drgawek, kontakt z nią jest utrudniony - wzywaj pomoc (tel. 112 lub 999). Do czasu przybycia pomocy połóż poszkodowanego w chłodnym pomieszczeniu, na plecach (jeśli jest przytomny), z uniesionymi nogami i ochładzaj ciało kompresami o temp. 25 - 30 stopni Celsjusza. Osobę nieprzytomną połóż w pozycji bezpiecznej na boku. Nie podawaj samodzielnie żadnych leków.

Zadbajmy o to, by piękna pogoda była czasem radości, a nie powodem do zmartwień.

bottom of page